Skip to Main Content
Guides

Tutoring Services

Meet our Peer Tutors

Below we've created a list of our current peer tutors, their programs, and the courses they tutor. 

Don't see your course listed below? The Academic Success Centre may still be able to help! Please send an email to tutoring@rrc.ca with the subject line 'Tutoring Help' and include the title and course code of your course. After reviewing the course syllabus, we will let you know if one of our tutors can assist with the course content. 

Tech Peer Tutors

Levi Zacharias
Sebastian Quitiaquez Hincapie

Aircraft Maintenance Engineer
Nkechukwu Elandu (AVIA-1053) Landing Gear
(AMEG-1028) Airframe Fuel Systems
(AMEG-1004) Aircraft Wood and Fabric
(AVIA-1066) Ice and Rain Protection
(AMEG-1277) Hydraulic & Pneumatic Systems
Devansh Kaushal (AMEG-1003) Aircraft Ground Handling
(AVIA-1082) Structures, Assembly & Rigging 1
(AVIA-1060) Drawing
(AMEG-1030)Tools & Equipment
(AMEG 1011) Electrical 1
(AMEG-1024) Aviation Math and Physics
Kevin Sigouin (AMEG-1024) Aviation Math and Physics
(AMEG 1011) Electrical 1
(AMEG-1003) Aircraft Ground Handling
(AVIA-1039) Reciprocating Engines 1
(AMEG-1277) Hydraulic & Pneumatic Systems
(AMEG-1005) Aircraft Hardware
Automotive Technician
Brooke MacMillen (MATH 1196) Trades Math
Yige (Eagle) Wei (MATH -1196) Trades Math
(SCIE-1023) Science
Business Administration
Justin Hiebert (ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(MATH-1078) Business Mathematics
(COMP-1255) Business Applications
(ADMN-1010) Intro to Canadian Business
(MRKT-1017)  Marketing Foundations 
(ADMN-1012) Business Research Methods
(PROJ-1009) Project Management 
(MRKT-2017) Consumer Behaviour
(ECON-1011) Economics
Violeta Zavala Ayala (MATH-1078) Business Mathematics
(ACCT-1071) Accounting Fundamentals
Sarah Chorney (MATH-1078) Business Mathematics
(ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(ACCT-2071) Financial Accounting
(MATH-2078) Financial Mathematics
(ADMN-2014) Basic Business Analytics
Yiyang Sun (MATH-1078) Business Mathematics
(MATH-2078) Financial Mathematics
Simon Wiebe (Steinbach Campus) (ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(MATH-1078) Business Mathematics
Josiah Dyck (Steinbach Campus) (ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(MATH-1078) Business Mathematics
Thomas Regan  (ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(ACCT-3070) Intermediate Accounting 1
(MATH-1078) Business Mathematics
(MATH-2078) Financial Mathematics
(ECON-1011) Economics
(ACCT-2071) Financial Accounting
(COMP-1255) Business Applications
(ADMN-2053 Business Law
(HUMR-1064) Human Resource Management
(ADMN-2052) Business Strategy
(ADMN-1012) Research Methods
Thy Nguyen (ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(COMP-1255) Business Applications
(ACCT-2071) Financial Accounting
(ECON-1011) Economics
(MATH-1078) Business Mathematics
Business Information Technology
Miguel Angel Castro Cortes (ADEV-1008) Programming 1
Lawrence Moreno (ADEV-1008) Programming 1
(ADEV-2008) Programming 2
(ADEV-3008) Programming 3
(COMP-1295) Information Systems
(WEBD-1008) Web Development 1
(WEBD-2008) Web Development 2
(DBMS-1002) Database Management Systems 1
(DBMS-2006) Database Management Systems 2
​​​​​(NTWK-1010) Network Computing 1
(NTWK-2007) Server Administration
John Kelvin Valerio (ADEV-2008) Programming 2
(WEBD-1008) Web Development 1
(DBMS-1002) Database Management Systems 1
(COMP-1327) Software Development Fundamentals
(WEBD-2008) Web Development 2
Business Management
Ariadne Salazar (ACCT-1071) Accounting Fundamentals
(ACCT-3070) Intermediate Accounting 1
(ACCT-2071) Financial Accounting
(ACCT-4071) Cost Accounting
(ACCT-1054) Accounting for Managers
Business Technology Management
Chi Po Tam (WEBD-1008) Web Development 1
(ADEV-2029) Python Essential
(ADEV-3029) Data Analysis with Python
Civil Engineering Technology
Mina Mattner (CIVL-1013) Statics and Strength of Materials 1
(CIVL-2025) Statics and Strength of Materials 2
(CIVL-1011) Algebra and Trigonometry 1
(CIVL-2023) Algebra and Trigonometry 2
(CIVL-1017) Technical Graphics
(CIVL-2070) Applied Technical Graphics
CNC Machinist Technician
Amy Su (MATH-1082) Math for Manufacturing
Culinary Arts
Liam Martin (CULI-1005) Patisserie 1
(SEMR-9067) Food Handlers Training Program
Diagnostic Medical Sonograph-Ultrasound
Lara Gross (ULTR-1010) DMS Physics 1
(ULTR-1013) Abdominal Sonography 1
(ULTR-2010) DMS Physics 2
(ULTR-2013) Abdominal Sonography 2
(ULTR-2014) Obstetrical & Gynecological Sonography 2
Alyssa Berendse-Lane (ULTR-1013) Abdominal Sonography 1
(ULTR-1014) Obstetrical & Gynecological 1
(ULTR-2013) Abdominal Sonography 2
(ULTR-2014) Obstetrical & Gynecology Sonography 2
Digital Media Design
Annie Wiebe (COMP-1261) 3D Fundamentals 1
(COMP-1262) 3D Artistry 1
(DMMT-1004) Design 1
(DMMT-1007) Media Production 1
(DMMT-1008) Drawing and Illustration 1
Levi Zacharias (COMP-1261) 3D Fundamentals 1
(COMP-2261) 3D Fundamentals 2
(COMP-1262) 3D Artistry 1
Elisabeth Kaseda (DMMT-1006) Web Design 1
(DMMT-2006) Web Design 2
Electrical Engineering Technology
Erik Hernandez Davila (CIRC-1005) DC Circuits
(PHYS-1001) Physics 1 
(MATH-1075) Mathematics
Full Stack Development
Sebastian Quitiaquez Hincapie (WEBD-1009) Programming 1
(WEBD-1007) Web Development 1
(WEBD-1002) Database Management Systems 1
Game Development - Art
Levi Zacharias (COMP-1261) 3D Fundamentals 1
(COMP-2261) 3D Fundamentals 2
(COMP-1262) 3D Artistry 1
Annie Wiebe (COMP-1261) 3D Fundamentals 1
(COMP-1262) 3D Artistry 1
(COMP-2262) 3D Artistry 2
(DMMT-1004) Design 1
(DMMT-1007) Media Production 1
(DMMT-1008) Drawing and Illustration 1
(COMM-6065) Development and Narrative Design 4
(MGMT-6016) Game Business Management 4
Instrumentation and Control Engineering Technology
Jamie Shurvell (CIRC-1005) DC Circuits
(CIRC-2002) AC Circuits
(MATH-1075) Mathematics
(MATH-2013) Calculus
(PHYS-1001) Physics 1
(PHYS-2001) Physics 2
(DEVC-2004) Semiconductor Devices
(PROG-1000) Programming
Intro to Trades
Joey Laquette (SCIE-1020) Trade Science
(MATH-1050) Mathematics and Measurement
International Business

Damanjot Kaur Chauhan

(ACCT-1001) Accounting 

 Manufacturing Computer Aided Drafting (CAD)
Amy Su (MATH-1082) Math for Manufacturing
Medical Laboratory Sciences
Mackenzie Germscheid (MEDL-1053) Clinical Microbiology 1
(MEDL-2053) Clinical Microbiology 2
(MEDL-2054) Clinical Hematology 1
(MEDL-2048) Foundations in Healthcare 2
(MEDL-2055) Transfusion Science
(MEDL-3048) Seminars in Healthcare
(MEDL-3054) Clinical Hematology 2
Liliene Balmediano (MEDL-1052) Histotechnology 1
(MEDL-1053) Clinical Microbiology 1
(MEDL-2054) Clinical Hematology 1
(MEDL-2052) Histotechnology 2
(MEDL-2053) Clinical Microbiology 2
(MEDL-3054) Clinical Hematology 2
(MEDL-2055) Transfusion Science
Kulsoom Fatima (MEDL-1051) Clinical Chemistry 1
(MEDL-1052) Histotechnology 1
(MEDL-2051) Clinical Chemistry 2
(MEDL-2052) HIstotechnology 2
Medical Radiologic Technology
Brittany Nickel (MEDL-1061) Radiography Anatomy and Pathology 1
(MEDL-3062) Advanced Imaging Systems
(MEDL-1062) Imaging Equipment 1
(MEDL-1063) Physics for Medical Radiologic Technology
(MEDL-1064) Radiation Biology and Protection
(MEDL-2065) Radiographic Technique Theory 1
(MEDL-2061) Radiographic Anatomy and Pathology 2
(MEDL-2062) Imaging Equipment 2
(MEDL-3061) Sectional Anatomy
(MEDL-3065) Radiographic Technique Theory 2
(MEDL-3067) Advanced Lab Practice for Medical Rad Tech
Municipal Engineering Technology
Bruno Cerralio Souza (CVIL-1011) Algebra & Trigonometry 1
(CIVL-1013) Statics and Strength of Materials 1
(CIVL-1019) Chemistry
(CIVL-2023) Algebra &Trigonometry 2
(CIVL-2025) Statics and Strength of Materials 2
Nursing
Professional Photography
Brianda Maldonado Esquer (PHOT-1000) Fundamentals of Photography
(PHOT-1032) Digital Photo Editing 
Welding
Amy Su (MATH-1082) Math for Manufacturing
Mac Lillie (MATH-1082) Mathematics for Manufacturing